Too ettevõtte raamatupidamine meile!

Pärast pikka ootust on nüüd selgeks saanud, et ettevõtetele kehtestatakse kasumimaks, mis on oma olemuselt vägagi tavapärase klassikalise ettevõte tulumaksu nägu ja mille puudumise üle me siin Eestis seni väga uhked oleme olnud. Mujal maailmas pole ettevõtte tulumaks muidugi uudiseks ja on enamikes riikides kasutusel. Eesti läks aga omal ajal teist teed ja see tagas ettevõtete kiirema kasvu ja samuti konkurentsieelise muu maailma ees, mille oleme nüüd kasumimaksu läbi kaotamas. Käesolevas artiklis vaatleme, mida valitsus otsustas ja kuidas kasumimaks välja näeb, kust see maksu arvutamise aluseks olev kasuminumber ülepea tekib ning millised on ettevõtja ohud ja võimalused uues maksureaalsuses.

Valitsus otsustas, et ettevõtete kasumimaksu makstakse kvartaalsete ettemaksetena ja maksu suurus on 2% eelmise aasta maksude eelselt raamatupidamislikult kasumilt. Kui senini maksustati Eestis ainult ettevõttest välja võetud kasumit ja kogu ülejäänud kasumit oli võimalik ettevõttes investeeringuteks kasutada vahepeal selle pealt makse maksmata, siis alates 2026. aastast tuleb maksta kasumimaksu kogu ettevõtte maksude eelselt kasumilt igal aastal. Maks väidetakse olevat küll ajutine, aga nagu kogemused on näidanud, siis eks need ajutised asjad ongi kõige püsivamad. Lisaks tõuseb ka käibemaks ja seda juba tuleva aasta keskel, samuti aktsiisid. Kõik see halvendab tugevalt ettevõtete konkurentsivõimet ja igapäevast toimetulekut.

Mis see kasumimaks siis endaga kaasa toob? Toome mõned näited.

Muutunud maksukeskkonna tõttu on ettevõtjal peamiselt kolm võimalust:

  1. Lõpetada ettevõte.
  2. Kolida ettevõtte tegevus kuhugi ettevõtja jaoks soodsama majanduskeskkonnaga riiki.
  3. Kohaneda ja kohandada oma tegevus muudatustega. Usutavasti valivad enamus ettevõtjaid siiski viimase tee. Seega on parem muutusteks varakult valmis olla.

Mida head siis halva mängu juures teha saaks?

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga