Too ettevõtte raamatupidamine meile!

Raamatupidamine ja krüptoraha ehk kuidas hinnata hoomamatut

Oma alguspäevadel tavainimese jaoks elukauge ulmena tundunud krüptoraha on saanud aastatega järjest populaarsemaks ja saavutanud hetkel juba buumi mõõtmed. Meenutagem kasvõi Bitcoini aastavahetuseelset ulmelist hinnatõusu. Lisaks Neo, Cardano, Litecoin, Monero, Iota… Hetkel on neid kaugelt üle tuhande. Ja see arv kasvab jõudsalt.

Niisamuti nagu mõne aastakümne eest e-lahenduste võimaluste tekkimine sundis raamatupidamise ja maksudeklaratsioonid paberilt internetti kolima, nii ei pääse me ka krüptorahaga seonduvatest muudatustest. Džinn on pudelist välja lastud ning ignoreerida või pudelisse tagasi toppida seda enam ei õnnestu, meeldigu see meile või mitte.

Kuna krüptorahal on reaalne väärtus, siis on ka krüptoraha raamatupidamine oluline teema. Järjest rohkem on tulnud meie klientidelt krüptoraha raamatupidamise alaseid küsimusi, nii krüptoraha ostu ja müügi, kui ka sellesama krüptoraha tulumaksustamise ja käibemaksu reegliteni välja. Mõned meie kliendid kasutavad krüptoraha ka juba oma igapäevases majandustegevuses. Nende tulud-kulud on vaja igal juhul kokku lüüa. Kõige eelneva tõttu oleme ennast Mingelston OÜs krüptorahaga seonduvaga võimalikult hästi kurssi viinud.

Mis selle kurssi viimise käigus siis selgus.

Krüptoraha raamatupidamise teema osas on endiselt palju määramatust, lahtiseid otsi ja tõlgendusvõimalusi. Vastavate seaduste puudumine ja olemasolevate ebatäiuslikkus on viimastel aastatel pannud kihama kogu maailma. Nagu tänapäeval tavaks, on elu taas kord reeglitest ette jõudnud.

Euroopa poolelt on asjaga jõudumööda tegelenud kõik asjahuvilised, sealhulgas ka Euroopa Liidu kohus ja Eesti maksuamet. On muudetud seadusi ja veetud paralleele olemasolevaga, loodud nii pretsedente kui ka kirjutatud teadustöid. Pealtnäha tundub, et asi hakkab juba vähehaaval kontrolli alla saama.

Mis on siis põhireeglid? Kuna reeglid ja seisukohad krüptoraha osas kipuvad muutuma kiiremini, kui enamikes muudes valdkondades, helistasin enne kirjutama hakkamist igaks juhuks veelkord ka Eesti maksuametisse.

Nende seisukoht on endine: krüptoraha enda ostud-müügi-vahetused on käibemaksuvabad.

Kaupade ja teenuste eest võid eurode asemel vastu võtta mistahes krüptoraha. Samas raamatupidamist pidada, deklaratsioone teha ja makse maksta tuleb ikkagi eurodes. Maksuameti jaoks krüptoraha maksevahendina (veel?) ei käibi.

Ja kui täpne olla, siis ega ükski ametlik institutsioon seda ülepea rahaks ei peagi, kuna see ei olevat seadusega loodud ja üldkohustuslik. Või see ikkagi on siis raha, aga mitte seaduslik? Eks võta või jäta. Kindel on see, et kunagi otsustatakse ka see asi kusagil lõplikult ära.

Eelneva taustal jääb endiselt ka suhteliselt selgusetuks, millisest kohast võetud kursi alusel seda krüptoraha ikkagi euroks ümber arvestama peaks. Nii ongi ettevõtjal selles osas hetkel vabad käed. Kuid ega neid võimalikke kohti hetkel nii palju ei olegi.

Tubli tüki loomingulisust nõuab ka väljamõtlemine, kuidas seda kõike igapäevases raamatupidamises ikkagi kõige mõistlikum, praktilisem, kergem ja usaldusväärsem arvestada oleks.

Taoline määramatus toob enesega kaasa päris mitmeid ettenähtavaid ja -nähtamatuid raamatupidamis- ja maksualaseid ohte, kuid samas ka mitmeid võimalusi, mida tasub aga detailsemalt kaaluda juba iga juhtumi ja situatsiooni puhul eraldi.

Pikem kogemus ja praktika ju puudub. Selle tekkimiseni tuleb meil lähtuda olemasolevast seadusandlusest, analoogiatest ja tervest mõistusest.

Hea ettevõtja. Kui plaanid oma tehingutes krüptoraha kasutada, kuid ei tea täpselt, mis ja kuidas, siis saad tulla meie juurde tasuta tunniajalisele konsultatsioonile. Nii saame üheskoos vaadata, mida ära teha annab.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga