Peaaegu igaüks Eestis teab kedagi oma lähedaste või tuttavate seast, kes on läinud Soome tööle või töötab seal praegugi. Niisama populaarne on Eesti ettevõtjate sisenemine Soome turule. Just viimane tegevus nõuab teadmisi Soome maksusüsteemist ning raamatupidamisest.
Töötamine Soomes
Töökoht Soomes ei kohusta sul endal raamatupidamisega kokku puutuma – teadma pead vaid seda, et kui palk laekub Soomes, siis Sinu töötasult kinnipeetud maksud laekuvad samuti Soome. See tähendab, et Eesti pensionisambasse laekumisi ei toimu. Soome maksusid kajastav palgakalkulaator näitab protsentuaalselt, mis makse ja kui palju sinu töötasult maha arvestatakse.
Soome tulumaksu tagastus toimib väikeste erinevustega Eesti omast. Soomes töötades saadetakse eeltäidetud tuludeklaratsioon inimestele postiga, tavaliselt märtsis või aprillis. Tuludeklaratsioonis on andmed eelmise aasta tulude, maksude ja mahaarvestuste kohta. Kontrolli kindlasti saadud tuludeklaratsioonis olevaid andmeid, sest lõplik maksustamine ja tagasimakse toimub just deklaratsiooni andmete alusel.
Soome miinimumpalk ei ole määratud üldiselt. Soomes määratakse miinimumpalk, nagu palk üldse, erinevate alade kollektiivlepingutes. Määratud palgatasemest tuleb kinni pidada nii soomlastest, eestlastest kui teistest rahvustest töötajate puhul.
Ettevõtte raamatupidamine Soomes
Raamatupidamisele tuleb tähelepanu pöörata juhul, kui alustad Soomes äritegevust. Millise ettevõtte juriidilise vormiga on mõistlik Soomes oma äritegevust alustada, on esimene küsimus, millele Soome turule sisenev ettevõtja peab vastama. Selleks on mitu variant:
- Eesti ettevõttega Soomes töötamine. Selleks tuleb osaühing registreerida Soome maksuametis, mis tähendab seda, et maksud laekuvad Soome ning raamatupidamist tuleb teha vastavalt seal sätestatud nõuetele.
- Ettevõtte asutamine Soomes ja selle registreerimine Soome äriregistris. Kõige levinum ettevõtte vorm Soomes on aktsiaselts (osakeyhtiö).
- Asutada Eesti osaühingu Soome filiaal. Seda võimalust kasutavad väga vähesed Eesti ettevõtjad.
Raamatupidamine Soomes (erinevalt maksuarvestusest) ei erine tegelikult oma põhireeglite poolest väga palju Eesti raamatupidamisest, kuid siiski on palju väikeseid nüansse, mida teadmata võivad tekkida probleemid nii Maksuameti, Töökaitse, kindlustusfirmade kui ka näiteks tellijatega.
Sarnaselt Eestiga, käib Soomes äriregistri kaudu ettevõtte raamatupidamise majandusaasta aruande esitamine.
Sinu raamatupidamine Soomes vajab oskuslikku abi?
[la_btn title=”Küsi pakkumist” link=”url:/kontakt/|target:_self” style=”flat” border_width=”0″ shape=”round” color=”primary” size=”md” align=”left”]
Kuhu lähevad maksud?
Kõige lihtsamalt saab sellele küsimusele vastata nii – riigis, kus leiab aset majandustegevus ja teenitakse kasum, sinna lähevad ka maksud. Soomes loodud ettevõte, mis tegutseb Soomes, maksab kõik maksud sinna vastavalt Soomes kehtivatele nõuetele ja maksumääradele.
Eesti ettevõttel, kes tegutseb Soomes tuleb esitada Soomes maksudeklaratsioon, kui on vähemalt üks järgnevast neljast punktist on õige:
- ettevõttel on alaline tegevuskoht Soomes, isegi kui registreeritud koht on Eestis;
- ettevõttel on Soomes kinnisvara, korter või muu alaline omand;
- ettevõttel on osa kontsernikuludest Soomes;
- ettevõtte asukohariigiks on riik, millega Soomel puudub maksuleping.
Eesti ettevõtte, mis tegutseb Soomes, on kohustatud esitama maksudeklaratsioon Soome maksuametile nelja kuu jooksul peale majandusaasta lõppemist ehk hiljemalt 30.aprilliks. Kümne kuu möödumisel majandusaasta lõpust, lõpeb ettevõtte maksuarvestus. Siis saab ettevõte maksustamisotsuse, milles selgub kas maksustatav kasum või kinnitatud kahjum. Maksusumma suurus on seotud varasema perioodi avansiliste maksetega.
2021.aasta maksumäärad Soomes:Käibemaks 24%
- Ettevõtte tulumaks 20%
- Kapitalitulu 30%
- Pensionikindlustus 24,8%, millest töötaja osa on 7,15% või 8,65% olenevalt vanusest
- Töötuskindlustusel ettevõtja kulu 0,5% ja töötaja kulu 1,4%
- Ettevõtja kulu 0,5% (palgafondi piirmäärani 2,1 milj.€),
- Õnnetusjuhtumi kindlustus oleneb tegevusalast, keskmiselt on määr 0,8%
Käibemaks Soomes
Käibemaksukohuslaseks tuleb Soomes registreerida ennast ettevõtetel, mille maksustatav käive majandusaasta jooksul on vähemalt 10 000 eurot. Käibemaksukohuslased saavad ise valida, kas deklareerivad maksustava ja tagasiküsitava käibemaksu summad korra aastas, korra kvartalis või iga kuu.
Käibemaks Soomes on 24%. See on üldine käibemaksumäär – vähendatud määrad on 14% ja 10%. 14% maksumäära rakendatakse toidukaupadele, loomatoidule, restorani-, toitlustus- ja cateringiteenustele ning 10% käibemaksumäär kehtib majutusele, reisijateveole, telekanalite tegevusele, filmidele, kultuuri- ja vaba aja veetmise kohtade sissepääsumaksudele, raamatutele, ravimitele ning spordi ja füüsilise tegevusega seotud teenustele. Mõningaid teenuseid käibemaksuga ei maksustata. Selliste teenuste hulka kuuluvad kinnisvara ja korterite müük, registreeritud tervishoiu – ja sotsiaalteenused.
Vajad nõustamist Soome maksusüsteemi osas?
[la_btn title=”Küsi pakkumist” link=”url:/kontakt/|target:_self” style=”flat” border_width=”0″ shape=”round” color=”primary” size=”md” align=”left”]
Tulumaks Soomes
Ettevõtte tulumaks Soomes on 20%. See tuleb tasuda aastaselt maksustatud sissetulekult. Maksu kogumine toimub ettemaksu süsteemi kaudu, mille alusel ettevõte tasub jooksval aastal tulumaksu sama aasta prognoositava tulu pealt. Finantsaasta lõppemisel, kui maksustatav tulu on lõplikult selgunud, tehakse tasaarveldus ning kui tegelik tulu on osutunud suuremaks prognoositavast, tuleb ettevõttel maksta tulumaksu täiendavalt või juhul, kui maksustatav tulu osutus prognoositavast väiksemaks ja tulumaksu on makstud liiga palju, tagastatakse ettevõttele enammakstud osa.
Soome raamatupidamine
Raamatupidamine võib olla segadusseajav. Seda enam, kui tegemist on välisriigi maksusüsteemi ja võõra keelega. Siinkohal saame rõõmuga Sulle öelda, et oleme valmis selle ülesande Sinu õlult enda kätesse võtma. Meil on vajalikud teadmised, kogemused ning keeleoskus, et teha sinu ettevõtte raamatupidamine Soomes. Registreeri ennast konsultatsioonile ja räägime täpsemalt, millised on Sinu ettevõtte vajadused.
Soovid abi raamatupidamisega Soomes?
[la_btn title=”Küsi pakkumist” link=”url:/kontakt/|target:_self” style=”flat” border_width=”0″ shape=”round” color=”primary” size=”md” align=”left”]